Låsbue, historisk gjenskaping og våpenlisens

For den kommende underavdelingen av Norsk Langbuelag som skal fokusere på å få låsbue lov i Norge.
Brukeravatar
Moen
Mester
Innlegg: 1372
Registrert: 29 mar 2008, 14:47
Bosted: Tangen
Sted: Tangen
Kontakt:

Re: Låsbue, historisk gjenskaping og våpenlisens

Legg inn av Moen » 05 jan 2011, 02:19

...og særlige grunner kan jo kanskje være "Historisk gjenskapelse" "Oppvisning" osv? Jeg er sikker på at noen her har en såpass ok politimester at de klarer å få igjennom en søknad. Vår lokale sheriff er i alle fall på gli :D Her som alle andre steder, lønner det seg nok å møte opp hos sheriffen med saklg røst og godt forberedt. Å fjåse med de foka der, er jo som å be om et solid og evigvarende NEI!

Brukeravatar
Kviljo
Master bowyer
Innlegg: 3621
Registrert: 09 jan 2006, 01:15
Bosted: Lista
Kontakt:

Re: Låsbue, historisk gjenskaping og våpenlisens

Legg inn av Kviljo » 05 jan 2011, 02:22

Dessverre, nei:

https://www.politi.no/vedlegg/lokale_ve ... gg_848.pdf
2.2 Nærmere om våpenloven § 1
Begrepet «våpen» har ikke et presist innhold og vanskelige grensetilfeller kan derfor
forekomme.
Bue, armbrøst og sprettert er ikke våpen i lovens forstand. Armbrøst har tradisjonelt vært
betraktet som leketøy og tidligere heller ikke vært underlagt registreringsplikt. Imidlertid ble
det med virkning fra 1. januar 1993 innført forbud mot å erverve, eie eller inneha armbrøst
uten tillatelse fra politiet. Dette gjelder dog ikke armbrøst ervervet før 1993. Med armbrøst
forstås vanligvis skytevåpen med tre- eller stålbue eller annet materiale som for eksempel
glassfiber. Armbrøst har normalt geværkolbe og/eller pistolgrep. Prosjektilet er ofte pil,
bolt eller kule. Behovet for armbrøst skal godtgjøres på vanlig måte. Som «behov»
godkjenner direktoratet i utgangspunktet kun øvelses- og konkurranseskyting iht
våpenforskriften § 13.
Ved erverv i anledning jakt i utlandet der bruk av armbrøst er tillatt,
forutsettes det gitt en tidsbegrenset tillatelse, jf våpenloven § 8 annet ledd.
Bue er ikke «våpen som med ladning av krutt eller annet drivmiddel, eller ved en mekanisk
innretning kan skyte ut kuler, hagl eller andre prosjektiler» jf. § 1 a og faller derfor utenfor
loven.
Gjenstander beregnet til bruk som leketøy faller vanligvis utenfor lovens skytevåpenbegrep
(ertepistoler o.l.), men det antas at slike likevel kan være av en slik art at de bør anses som
skytevåpen i henhold til loven. Det vil være avhengig av funksjonsmåte, skuddkraft osv. jf.
at «Air Soft Gun» tidligere ble vurdert som leketøy.
- Ivar Malde
mob: 991 55 405

Kviljo Buemakeri

Lazynes
Nybegynner
Innlegg: 1
Registrert: 02 mai 2012, 22:31
Bosted: Karmoy

Re: Låsbue, historisk gjenskaping og våpenlisens

Legg inn av Lazynes » 02 mai 2012, 22:54

Er det kun historisk dere vil jobbe for, da lovgivnigen er lik for gammle og nye låsbuer. Registrerte en armbrøst klubb (er vel norges eneste pr dags dato)for noen år siden, for så og prøve å få opp en hovedorginasjon overordnet klubbene for å bli godkjent av politidirektoratet, men tida strekker ikke så mye til. Er dette noe som det jobbes noe med pr dags dato ?

Svar